Image 2-27-16 at 7.31 PM

Best Feature
Spotlight

Best Director
Tom McCarthy, Spotlight

Best Screenplay
Tom McCarthy & Josh Singer, Spotlight

Best First Feature
The Diary of a Teenage Girl

Best First Screenplay
Emma Donoghue, Room

Best Male Lead
Abraham Attah, Beasts of No Nation

Best Female Lead
Brie Larson, Room

Best Supporting Male
Idris Elba, Beasts of No Nation

Best Supporting Female
Mya Taylor, Tangerine

Best Documentary
The Look of Silence

Best International Film
Son of Saul

Best Cinematography
Carol

Best Editing
Spotlight

John Cassavetes Award (Best Feature Under $500,000)
Krisha

Robert Altman Award (Best Ensemble)
Spotlight

Kiehl’s Someone to Watch Award
Felix Thompson

Piaget Producers Award 
Mel Eslyn

Capture.PNG

The Film Independent announced their nominees for the Film Independent Spirit Awards. For $95 anyone can become a member and they are eligible to vote. Their mission is to champion the cause of independent film and support a community of artists who embody diversity, innovation and uniqueness of vision. 

This year, Anomalisa, Beasts of No Nation and Tangerine would have a hard time in the Oscar race, but the Spirit Awards give them the recognition that they deserve.

The ceremony takes place Saturday February 27th at 2p PT in a tent on a beach in Santa Monica. Airs later that night on the IFC channel.

Best Feature

Anomalisa

Beasts of No Nation

Carol

Spotlight

Tangerine

Best Director

Sean Baker, Tangerine

Cary Joji Fukunaga, Beasts of No Nation

Todd Haynes, Carol

Charlie Kaufman and Duke Johnson, Anomalisa

Tom McCarthy, Spotlight

David Roger Mitchell, It Follows

Best Screenplay

Anomalisa

Bone Tomahawk

Carol

The End of the Tour

Spotlight

Best Female Lead

Bel Powley, The Diary of a Teenage Girl

Cate Blanchett, Carol

Brie Larson, Room

Rooney Mara, Carol

Kitana Kiki Rodriguez, Tangerine

Best Male Lead

Christopher Abbot, James White

Abraham Attah, Beasts of No Nation

Ben Mendelshon, Mississippi Grind

Jason Segel, End of the Tour

Koudous Seihon, Mediterranean

Best Supporting Female

Robin Bartlet, H.

Marin Ireland, Glass Chin

Jennifer Jason Leigh, Anomalisa

Mya Taylor, Tangerine

Cynthia Nixon, James White

Best Supporting Male

Kevin Corrigan, Results

Paul Dano, Love & Mercy

Idris Elba, Beasts of No Nation

Richard Jenkins, Bone Tomahawk

Michael Shannon, 99 Homes

Best Documentary

Best of Enemies

Heart of a Dog

The Look of Silence

Meru

Russian Woodpecker

(T)error

Best First Feature

The Diary of a Teenage Girl

James White

Manos Sucas

Mediterranea

Songs My Brothers Taught Me

Best First Screenplay

The Diary of a Teenage Girl

Me and Earl and the Dying Girl

Mediterranea

The Mend

Room

Best Editing

Beasts of No Nation

Heaven Knows What

It Follows

Room

Spotlight

Best Cinematography

Beasts of No Nation

Carol

It Follows

Meadowland

Songs My Brothers Taught Me

Best International Film

Embrace of the Serpent

Girlhood

Mustang

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

Son of Saul

John Cassavettes Award

Advantageous

Christmas, Again

Heaven Knows What

Krisha

Out of My Hand

Robert Altman Award

Spotlight

Kiehl’s Someone to Watch Award

Chloe Zhoa

Felix Thompson

Robert Machoian & Rodrigo Ojeda-Beck

pizap.com13859381121261

December will provide us the results of numerous critic awards. Critic associations do not necessarily equate to Oscars since they announce so early, but they could push a contender into the race. They can also help to determine which screeners the Oscar voters will watch. Members of the Academy who aren’t currently working and plenty of free time, might able to watch the 200 or so eligible movies, but most will only watch what people are talking about.

Tuesday December 3rd: New York Film Critics

Wednesday December 4th: National Board of Review

Sunday December 8th: Los Angeles Film Critics

2013 FILM INDEPENDENT SPIRIT AWARD NOMINATIONS

BEST FEATURE
Beasts of the Southern Wild
Bernie
Keep the Lights On
Moonrise Kingdom
Silver Linings Playbook

BEST DIRECTOR
Wes Anderson, Moonrise Kingdom
Julia Loktev, The Loneliest Planet
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Ira Sachs, Keep the Lights On
Benh Zeitlin, Beasts of the Southern Wild

BEST SCREENPLAY
Wes Anderson & Roman Coppola, Moonrise Kingdom
Zoe Kazan, Ruby Sparks
Martin McDonagh, Seven Psychopaths
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Ira Sachs, Keep the Lights On

BEST FIRST FEATURE
Fill the Void
Gimme the Loot
Safety Not Guaranteed
Sound of My Voice
The Perks of Being a Wallflower

BEST FIRST SCREENPLAY
Rama Burshtein, Fill the Void
Derek Connolly, Safety Not Guaranteed
Christopher Ford, Robot & Frank
Rashida Jones & Will McCormack, Celeste and Jesse Forever
Jonathan Lisecki, Gayby

JOHN CASSAVETES AWARD
Breakfast with Curtis, WRITER/DIRECTOR/PRODUCER: Laura Colella
Middle of Nowhere, WRITER/DIRECTOR/PRODUCER: Ava DuVernay, PRODUCERS: Howard Barish, Paul Garnes,
Mosquita y Mari, WRITER/DIRECTOR: Aurora Guerrero, PRODUCER: Chad Burris
Starlet, WRITER/DIRECTOR: Sean Baker, PRODUCERS: Blake Ashman-Kipervaser, Kevin Chinoy, Patrick Cunningham, Chris Maybach, Francesca Silvestri
The Color Wheel, WRITER/DIRECTOR/PRODUCER: Alex Ross Perry, WRITER: Carlen Altman

BEST FEMALE LEAD
Linda Cardellini, Return
Emayatzy Corinealdi, Middle of Nowhere
Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook
Quvenzhané Wallis, Beasts of the Southern Wild
Mary Elizabeth Winstead, Smashed

BEST MALE LEAD
Jack Black, Bernie
Bradley Cooper, Silver Linings Playbook
John Hawkes, The Sessions
Thure Lindhardt, Keep the Lights On
Matthew McConaughey, Killer Joe
Wendell Pierce, Four

BEST SUPPORTING FEMALE
Rosemarie DeWitt, Your Sister’s Sister
Ann Dowd, Compliance
Helen Hunt, The Sessions
Brit Marling, Sound of My Voice
Lorraine Toussaint, Middle of Nowhere

BEST SUPPORTING MALE
Matthew McConaughey, Magic Mike
David Oyelowo, Middle of Nowhere
Michael Péna, End of Watch
Sam Rockwell, Seven Psychopaths
Bruce Willis, Moonrise Kingdom

BEST CINEMATOGRAPHY
Yoni Brook, Valley of Saints
Lol Crawley, Here
Ben Richardson, Beasts of the Southern Wild
Roman Vasyanov, End of Watch
Robert Yeoman, Moonrise Kingdom

BEST DOCUMENTARY
How to Survive a Plague
Marina Abramoviæ: The Artist is Present
The Central Park Five
The Invisible War
The Waiting Room

BEST INTERNATIONAL FILM
Amour
Once Upon A Time in Anatolia
Rust And Bone
Sister
War Witch